Ham & eggs combos

  • 2 eggs
  • 2 oz. ham steak
  • 1/4 orange
  • slice of toast
  • 8 oz. glass of milk or grapefruit juice

Full-price cost = $

Bargain cost = $

Smart-shopping cost = 69¢ or 80¢

14¢ – 2 Kroger or Aldi eggs @$.79 dozen

45¢ – 2 oz. ham steak (Smithfield BOGO at Publix)

5¢ – 1/4 orange

3¢ – slice of bread

13¢ – 8 oz. glass of milk

7¢ – 8 oz. glass of milk or grapefruit juice

Chicken & pasta lunch

  • Chicken quarter (not pictured – actually larger!)
  • pasta with sauce
  • salad
  • iced tea

Full-price cost:

Bargain cost:

Smart-shopping cost: 58¢

Please check the other chicken dinners for a better photo of the larger chicken quarter. I just had this piece of fried chicken handy.

Kroger recently had their Heritage Farms chicken quarters on sale for $2.90 per bag (@29¢ per piece of chicken)!

These are usually $7.90 per bag, occasionally on sale for $5.90. You get 10 lbs., which often comes to 10 quarters (sometimes 9 to 11 pieces).

I wait until they are on sale for $3.90 or $4.90 per bag, then buy four bags and put the quarters into individual lunch bags (3 cents each) and freeze them. For this page, I used a price of .29 per quarter (doesn’t includes sandwich bag in case you make a whole bag of quarters for your family).

If you’re a Publix shopper, they put their $1.50 chicken quarters on BOGO. You pay half price, but still about .75 per pound per Kroger’s on-sale price of .29. From what I’ve seen on the Internet, the big buyer’s clubs don’t come close to Kroger’s price for some reason.

To learn how I got such inexpensive pasta, check out the Spaghetti Dinner post.

22¢ – chicken quarter

13¢ – pasta with sauce

20¢ – salad

3¢ – 12 oz. soda (or iced tea for 5¢)

Southern BBQ dinner

  • 1/4 chicken w/ BBQ sauce
  •  potato salad or Cole slaw
  • baked beans
  • salad
  • 1/2 can soup
  • corn bread
  • iced tea

Full-price cost*: 3-course Dinner @$4.04; plate @3.32¢

Bargain cost*: 3-course Dinner @$1.98; plate @1.51¢

Smart-shopping cost*: 3-course Dinner @$1.50; plate @1.11¢

*cost for meal with iced tea; add 14¢ w/milk

Kroger’s Heritage Farms chicken quarters are usually $6.90 per bag, occasionally on sale for $5.99. You get 10 lbs., which often comes to 10 quarters (sometimes 9 to 11 pieces).

I wait until they are on sale for $3.90 per bag, then buy four bags and put the quarters into individual lunch bags (3 cents each) and freeze them. For this page, I used a price of .39 per quarter (includes sandwich bag).

If you’re a Publix shopper, they put their $1.50 chicken quarters on BOGO. You pay half price, but still about .75 per pound per Kroger’s on-sale price of .59. From what I’ve seen on the Internet, the big buyer’s clubs don’t come close to Kroger’s price for some reason.

19¢ – 1/2 can of soup (Aldi 10.5 oz. or Publix Progresso 18.5 oz. on BOGO + digital coupon

20¢ – salad

49¢ – chicken quarter, BBQ sauce

15¢ – potato salad (Kroger manager’s special)

30¢ – 1/2 can of baked beans

.19¢ – 12 oz. milk

12¢ – corn bread

5¢ – ice tea

Tex-Mex breakfast

 

  • 2-egg omelet with Mexi-blend cheese
  • 1/3 can (5.3 oz) refried beans
  • Salsa
  • Slice of bread
  • 2 tomato slices
  • 16 oz. glass of orange juice or V8 spicy tomato juice

 

Full-price cost = $

Doz. medium eggs a Kroger =

 

Bargain cost = $

Smart-shopping cost = 86¢

14¢ – Eggs on sale at Aldi and Kroger at 89¢ per dozen (two eggs = .14¢)

14¢ – Shredded cheese is a guesstimate. I bought Kroger cheese @1.77 and used a Kroger digital coupon for 65¢ when buying 2. = 14¢ per serving?

2¢ – Salsa was a BOGO at Publix. 24 oz. Jar of Pace for 99¢ – 40¢ Kroger coupon they honored.

17¢ – Refried beans were dented cans at 50¢/3 servings

3¢ – Bread was 50¢ per loaf at Kroger (manager’s special)

20¢ – Tomatoes full-price – 2 slices = 20¢

16¢ – Orange juice was Kroger’s frozen at 96¢ can. 2¢ per oz. X 8 oz. = 16¢. V8 was on sale at Publix, BOGO. Regular price was $1.79. BOGO was $1.40. I used a $1 paper coupon when buying 2 and got the 48 oz. bottle for .90¢

 

4 bacon & eggs combos

  • scrambled eggs
  • bacon or turkey bacon
  • yogurt cup
  • 1/2 grapefruit
  • milk, grapefruit, orange or tomato juice

Full-price cost:

Bargain cost:

Smart-shopping cost: 42¢ to 82¢

Eggs are cheap if you don’t buy fresh organics. I got mine for 77¢ dozen at Kroger and Aldi. Some Aldi stores had them as loss leaders for 25¢ a dozen in 2016 dues to a market glut. I got a manager’s special on bacon, and found Butterball turkey bacon on sale for 2/$5 with a .55 manufacturer’s coupon (9¢ a slice). I later saw it on sale for $2.99, but buy 2, get one free (final cost $1.99 or 9¢ slice).

14¢ – 2 eggs

18¢ – two slices bacon

40¢ – yogurt cup

13¢ – 1/2 grapefruit (on sale for 25¢ each at Kroger)

3¢ – bread

7¢ – grapefruit juice ($2.49 64 oz. Ocean Spray bottle – $2 off Kroger coupon)

13¢ – 8 oz. milk

4 waffles breakfast combos

  • Blueberry waffles (frozen, toaster) w/syrup
  • 2 eggs
  • 1/2 banana
  • 8 oz. glass of tomato juice

Or

  • Blueberry waffles (frozen, toaster) w/syrup
  • 1/2 red grapefruit
  • yogurt cup
  • 8 oz. glass of milk

Or

  • Blueberry waffles (frozen, toaster) w/syrup
  • 2 oz. ham steak
  • 1/4 orange
  • 8 oz. glass of milk or grapefruit juice

Full-price cost:

Bargain cost:

Smart-shopping cost: 69¢ to 93¢

25¢ – 2 blueberry waffles

14¢ – 2 eggs

45¢ – 2 oz. ham steak

13¢ – 1/2 red grapefruit

9¢ – 1/2 banana

5¢ – 1/4 orange

40¢ – yogurt cup

13¢ – 8 oz. glass of milk

16¢ – 8 oz. glass of tomato juice

7¢ – grapefruit juice

5¢ – syrup

 

2 oatmeal breakfasts

  • Oatmeal with 1/2 banana or raisins
  • yogurt or grapefruit
  • toast
  • 8 oz. glass of milk or 100% grapefruit juice

Full-price cost:

Bargain cost:

Smart-shopping cost: 56¢-61¢

Oatmeal is one of the top Super Foods and something you should eat multiple times during the weak.And it’s cheap! Quaker Oats is usually $3.15 a carton. I got it BOGO at Publix. I also had a coupon for $1 off when you buy two, bringing the cost down to 8¢ per 1/2 cup serving. Avoid the instant packets with fruit, brown sugar or cinnamon — the #2 listed ingredient is sugar.

For some reason, Kroger gave me a $2 coupon on Ocean Spray juice (I had just bought a few bottles), bringing the cost of an on-sale bottle down from $2.49 to .49¢, or 6¢ for an 8 oz. glass.

8¢ – 1/2 cup oatmeal

9¢ – 1/2 banana or raisins

40¢ – yogurt cup

13¢ – 8 oz. glass of milk

13¢ – 1/2 grapefruit

3¢ – toast

Baked chicken dinner

  • 1/4 chicken
  • mashed potatoes
  • green beans
  • salad
  • 1/2 can soup
  • bread
  • 12 oz. milk

Full-price cost = $

Bargain cost = $

Smart-shopping cost = 3-course Dinner @$1.38; plate @47¢

Kroger’s Heritage Farms chicken quarters are usually $6.90 per bag, occasionally on sale for $5.99. You get 10 lbs., which often comes to 10 quarters (sometimes 9 to 11 pieces).

I wait until they are on sale for $3.90 per bag, then buy four bags and put the quarters into individual lunch bags (3 cents each) and freeze them. For this page, I used a price of .39 per quarter (includes sandwich bag).

If you’re a Publix shopper, they put their $1.50 chicken quarters on BOGO. You pay half price, but still about .75 per pound per Kroger’s on-sale price of .59.

.19 – 1/2 can of Progresso soup (Aldi 10.5 oz. or Publix Progresso 18.5 oz. on BOGO + digital coupon

20¢ – salad

22¢ – chicken quarter

12¢ – mashed potatoes (Aldi)

15¢ – green beans (Aldi)

.19¢ – 12 oz. milk

5¢ – ice tea

3¢ – 12 oz. soda

3¢ – bread

Quesadillas with rice & beans

  • fajita quesadilla (onions, bell peppers, cheese)
  • Spanish or Mexican rice
  • refried beans
  • mashed avacado
  • salsa
  • iced tea

Full-price cost:

Bargain cost:

Smart-shopping cost: $1.18

Kroger had refried beans (normally 89¢ can) on sale for 79¢. If you bought three cans, you got $1.00 off, bringing the price per can down to 46¢ a can. I got three bell peppers (normally 78¢ each) for 99¢ in Kroger’s manager’s special sacks (they have different veggies each day, depending on what’s getting close to the sell-by date). Avocados can cost $1.78 each. Sprouts had them on sale for 3/$1.00. Publix had Pace salsa on sale for 99¢ a jar and accepted a 40¢ Kroger coupon (they don’t accept them any more), bringing the jar down to 60¢. If you have a garden, you have no cost for peppers, onions or whatever other veggies you want to add).

10¢ – flour tortilla (pictured is half a quesadilla)

17¢ – green pepper

9¢ – onions

15¢ – Mexican fiesta cheese

10¢ – refried beans

18¢ – avocado

5¢ – salsa

5¢ – iced tea

3 Hot dogs lunches

Lunch #1

  • 2 small dogs (1.5 oz. )
  • potato chips
  • pickle
  • iced tea

Lunch #2

  • 2 small dogs (1.5 oz. )
  • potato chips
  • baby carrots
  • pickle
  • 8 oz. glass of milk

Lunch #3

  • 2 small dogs (1.5 oz. )
  • potato salad
  • baby carrots (or substitute pickle)
  • 1/2 Anjou red pear
  • 8 oz. glass of milk

Full-price cost:

Bargain cost: 61¢ – 91¢

Smart-shopping cost: 43¢ – 95¢

I found Gwaltney chicken dogs on sale for $1 per pack (8 dogs, 12 oz.). I then found Kroger’s Heritage Farms chicken dogs on manager’s special for $1.59 for a 24 pack. I then found HF chicken dogs on sale for 29¢ per pack (4¢ per hot dog)! The biggest cost here is the pear.

8¢ – 2 small hot dogs

13¢ – 2 hot dog buns (manager’s special at 50¢)

6¢ – 2 slices bread

15¢ – potato salad

13¢ – 8 oz. glass of milk

5¢ – iced tea

30¢ – 1/2 Anjou red pear

13¢ – baby carrots

10¢ – pickle slice

4¢ – potato chips – Kroger chips at $1.50/2 bags less $1.00 coupon/2

10¢ – ketchup and mustard

Spaghetti dinner

OK, it’s mostaccioli, but the price is the same for spaghetti, fettucini, shells, penne, etc.

  • pasta
  • tomato sauce
  •  chunk-light tuna in the sauce
  • salad w/dressing
  • bread
  • milk

Full-price cost:

Bargain cost:

Smart-shopping cost: 65¢

I never pay more than 50¢ for a box of pasta – even brand name pasta like Ronzoni or Mueller’s. I usually find jars of store brand pasta sauce for 99¢. I recently found Mueller’s pasta on BOGO at Publix ($1.47 box / 2 = 74¢). At the same time, Publix had a digital coupon for $1 off for a box of Mueller’s pasta, so I actually could have made a net 24¢ “profit” from the promotion. However, I took advantage of the sale and bought two boxes for 47¢ total. The same week, Publix had Ragu sauce on BOGO and a digital coupon for $1 off two jars, so my final cost was 60¢ a jar. I get five servings from a box of pasta and jar of spaghetti sauce, so each serving was only 17¢ before tax.

Above full price: $3.66

Above full price: $7.32

The prices below are based on a 50¢ box of pasta and a 40¢ can of Kroger tomato sauce. That sauce if pretty thin (almost like soup), but for a working mom who wants to feed her kids inexpensively, it’s not bad. The tuna adds a lean source of protein and is much less expensive than ground beef.

10¢ – tuna

5¢ – pasta

8¢ – tomato sauce

19¢ – 12 oz. milk

20¢ – salad

3¢ – bread

Soup & sandwich lunch

  • Tomato sandwich (2 tomato slices, lettuce, bread)
  • 1/2 can of soup
  • 8 oz. milk

Full-price cost = $

Bargain cost = $

Smart-shopping cost = $60¢

The most expensive part of this meal is the tomatoes. If you have a garden, your cost for this meal is only 40¢.

.19¢ – 1/2 can of soup

20¢ – 2 tomato slices

6¢ – 2 slices bread

2¢ – lettuce

.13¢ – 8 oz. milk

Bacon & eggs breakfasts

  • 3 scrambled eggs
  • 3 strips bacon or turkey bacon
  • 2 tomato slices
  • slice of toast
  • 8 oz. glass of orange juice or tomato juice

Full-price cost = $

Bargain cost = $

Smart-shopping cost = 87¢

21¢ – 3 Kroger or Aldi eggs @79¢ dozen

27¢ – 3 slices bacon – closeout at Kroger: $1.75 for 14 slices

20¢ – 2 slices of tomato

40¢ – cup of yogurt

3¢ – slice of bread

16¢ – 8 oz. glass of orange juice or V8 tomato juice

Carnitas stew

  • pork chunks with black beans and tomatoes
  • yellow saffron rice
  • 2 tortillas
  • 12 oz. glass of soda

Full-price cost:

Bargain cost:

Smart-shopping cost: $1.52

This is a good example of Smart Shopping vs. Bargain prices. Kroger sells frozen carnitas for $6.99. I can usually get them on manager’s special for $4.19. I recently found them on MS for $3.59. That’s 90¢ a serving, although if you use country style pork ribs, you’ll pay about $1.00 per serving. Publix had Bush’s Best vegetarian black beans (frijoles negros) on sale for 99¢ a can. I happened to see Bush’s coupons for 75¢ per can, so I got the cans for 24¢ each. I usually add half an onion to this dish; add another 30¢ if you want to do that. You can also add carrots, celery or your other favorite veggies. I got 2 liters of soda for 37.5¢ (Publix 75¢ store brand on BOGO).

90¢ – carnitas (marinated pork)

20¢ – yellow saffron rice

10¢ – canned tomatoes with chilis

6¢ – black beans

20¢ – 2 tortillas

6¢ – soda

Cereal, yogurt, juice breakfast

  • 1 cup cereal
  • 1 cup milk (8 oz.)
  • Yogurt cup
  • 1/2 banana
  • 8 oz. glass of orange juice or tomato juice

Full-price cost = $

 

Bargain cost = $

Smart-shopping cost = .87¢

8¢ – Kroger house brand cereal

13¢ – 1 cup Kroger milk at $1.99 gallon

11¢ – 1/2 banana

40¢ – Aldi yogurt cup

16¢ – 8 oz. glass of orange juice or V8 tomato juice (see pricing here)

Enchiladas

  • 2 chicken enchiladas
  • vegetarian black beans
  • saffron yellow or brown rice
  • 12 oz. glass of soda

Full-price cost:

Bargain cost:

Smart-shopping cost: $1.81

This is a good example of Smart Shopping vs. Bargain prices. Publix sells Old El Paso dinner kits for $3.15 each. I waited until they were on BOGO, getting them for $1.58 each. PUBLIX ran an Old El Paso digital coupon for $1 off the purchase of three OEP products. I then used a Kroger 75¢ coupon for a final cost of 99¢ per dinner kit. I also bought Bush’s vegetarian black beans for 24¢ a can (99¢ sale + a 75¢ Bush coupon). I got a 2-liter bottle of soda for 37.5¢ (Publix 75¢ store brand on BOGO). A bag of Kroger brand chicken breasts is $7.99. I waited until they went on sale for $5.99 (about once every 4-5 weeks), then used a $1.40 digital coupon and a $1.50 paper coupon they sent me for a total cost of approximately $3 for the $8 bag of chicken.

33¢ – tortillas, seasoning mix and picante sauce

60¢ – chicken

40¢ – veggies

20¢ – yellow saffron rice

15¢ – cheese

6¢ – black beans

7¢ – 12 oz. glass of soda

Franks & beans lunch

  • 1/2 can baked beans (8.oz)
  • 2, 1.5 oz. hot dogs
  • Slice of bread
  • 4 oz. potato salad
  • 12 oz. glass of milk

Full-price cost = $

Bargain cost = $93

Smart-shopping cost = 75¢

I thought I had scored a good deal when I got Gwaltney chicken dogs for $1 per 8-pack…until I found 8-packs of Kroger’s Heritage Farms chicken dogs on manger’s special for 29¢ per pack, or .0375 per hot dog!

30¢ – 1/2 can Kroger house brand baked beans

8¢ – 2 Gwaltney chicken dogs on sale for $1.00 for 8-pack (12 oz.)

15¢ – Kroger potato salad, manager’s special 59¢ for 16 oz. carton

3¢ – Bread was 50¢ per loaf at Kroger (manager’s special)

19¢ – 12 oz. glass of milk at $1.99 per gallon, Kroger

Tacos

Veggie tacos

Ground beef tacos

  • veggie tacos
  • ground beef tacos
  • saffron yellow or brown rice
  • refried or black beans
  • plum
  • 12 oz. glass of soda
  • glass of water

Full-price cost:

Bargain cost:

Smart-shopping cost: 90¢/$1.67

This is a good example of Smart Shopping vs. Bargain prices. Publix sells Old El Paso dinner kits for $3.15 each. I waited until they were on BOGO, getting them for $1.58 each. PUBLIX ran an Old El Paso digital coupon for $1 off the purchase of three OEP products. I then used a Kroger 75¢ coupon for a final cost of 99¢ per dinner kit. I also bought Bush’s vegetarian black beans for 24¢ a can (99¢ sale + a 75¢ Bush coupon). I got a 2-liter bottle of soda for 37.5¢ (Publix 75¢ store brand on BOGO). I got a 5 lb. roll of ground beef at $1.99 lb, and got 12 servings per pound.

10¢ – tortillas, seasoning mix and picante sauce

42¢ – ground beef per taco

20¢ – veggies per taco

20¢ – yellow saffron rice or brown rice

10¢ – cheese

6¢ – black beans

12¢ – refried beans

56¢ – plum

7¢ – 12 oz. glass of soda

Sausage Jambalaya

  • Zatarain’s jambalaya (or red beans and rice)
  • sausage
  • baby carrots
  • canned tomatoes
  • corn bread
  • salad
  • iced tea

Full-price cost:

Bargain cost:

Smart-shopping cost: $1.09

I always wait until Zatarain’s is on sale for $1 per box, and sometimes find a manufactuer’s coupon at the same time. I wait for deals on sausage and then buy a bunch of them and freeze them. I keep some diced in a tupperware container and then anytime I want Zatarain’s, I can toss in a handful of sausage and a chicken breast or two. I also add canned tomatoes and baby carrots (sometimes this is enough and you don’t need meat).

19¢ – Zatarain’s jambalaya (or red beans and rice)

36¢ – sausage

17¢ – baby carrots

15¢ – canned tomatoes

22¢ – salad

12¢ – corn bread

5¢ – iced tea

Teriyaki stir fry

  • Beef stir fry with onion, carrots and green beans
  •  egg roll (or dinner roll)
  • iced tea or milk

Full-price cost:

Bargain cost:

Smart-shopping cost: $1.90 to $2.15

I got 8 oz. of top round on manager’s special for $4.29. I used canned green beans and carrots (dented cans at 29¢ each). I got Tai Pei egg rolls BOGO at Publix.

$1.09 – 2 oz. top round steak

8¢ – canned sliced carrots

8¢ – canned green beans

25¢ – onions

25¢ – egg roll (or bread for 3¢ to 6¢)

5¢ – ice tea (or milk for 13¢ for 8 oz.)

Salmon & asparagus dinner

  • Salmon filet (farm raised)
  • 4 aspargus spears
  • Rice pilaf (1.25 oz)
  • Multi-grain roll
  • Salad with lettuce, tomatoes and dressing
  • Iced tea

Full-price cost = $

Bargain cost = $

Smart-shopping cost = 2.19¢

$1.50 – Salmon (large filet on sale 1/2 price manager’s special, cut into 8 individual portions)

14¢ – 4 asparagus spears (99¢/lb. at Sprouts)

12¢ – rice pilaf (Kroger BOGO on Uncle Ben’s Country Inn rice at 89¢ box)

6¢ – mulit-grain roll (manager’s special)

32¢ – salad (1/8 99¢ head of lettuce w/two 1 tomato slice and dressing)

5¢ – iced tea

2 roast pork dinners

  • roast pork
  • carrots and sauerkraut
  • mashed potatoes and asparagus
  • bread
  • iced tea

Full-price cost:

Bargain cost:

Smart-shopping cost: $1.09

I got a pork roast (four servings) for $5.02 (manager’s special from $9.84).

$1.30 – roast pork

14¢ – asparagus

12¢ – mashed potatoes

15¢ – carrots

10¢ – sauerkraut

3¢ – bread

5¢ – iced tea

Pizza lunch

Pizza and soda

  • 1/2, 12″ veggie pizza (600 calories)
  • glass of soda

Pizza, salad, milk

  • 1/2, 12″ veggie pizza (600 calories)
  • Salad with dressing
  • 12 oz. milk

Full-price cost = $

Bargain cost = $

Smart-shopping cost = 59¢/$1.11

This is one of those crazy deals you will probably never get, and that I probably won’t get again, but these things happen on a regular basis, so you’ll probably get another deal like this on something else in your area. That’s how Smart Shopping works. Keep your eyes open and you’ll keep finding these rare deals without having to jump through hoops.

Tombstone pizzas are as much as $6 each at Publix, but Publix has regular BOGO sales, so you can get them for $3.Ocassionally, Tombstone runs coupons in the newspaper, reducing the price even more.

Kroger sells Tombstone for about $4. Kroger had a special, 2/$4. They also had a digital coupon, buy 2 Tombstone pizzas, get $2 off, so I got 2 pizzas for $2. If I had found a manufacturer’s coupon, I might have got the pizzas for free, but that’s taking advantage of a loophole in the system and is obnoxious.

Another nice, but repeating deal, is Publix soda. They regularly put their 99¢, 2-liter bottles of Publix soda on BOGO, so it’s 50¢ a bottle, giving me a drink for 9¢.

.50¢ – pizza

09¢ – Soda

23¢ – salad

38¢ – 12 oz. glass of milk

Chili Mac

  • Bowl of chili mac
  •  side salad
  • iced tea or milk

Full-price cost:

Bargain cost:

Smart-shopping cost: 64¢ to 72¢

I got boxes of Ronzoni pasta and Kroger manager’s special for 50¢ each. I got a brick of Velveeta for $2.99. I added a can of chili. This created six servings of chili mac.

39¢ – chili mac

20¢ – salad with dressing

13¢ – 8 oz. milk

5¢ – ice tea

Honey fried chicken dinner

  • Fried chicken (quarter) w/honey
  • mashed potatoes
  • green beans
  • soup
  • salad
  • corn bread
  • iced tea

Full-price cost:

Bargain cost:

Smart-shopping cost: Dinner = $1.39; Plate = 1.00¢

Kroger’s Heritage Farms chicken quarters are usually $6.90 per bag, occasionally on sale for $5.99. You get 10 lbs., which often comes to 10 quarters (sometimes 9 to 11 pieces).

I wait until they are on sale for $3.90 per bag, then buy four bags and put the quarters into individual lunch bags (3 cents each) and freeze them. For this page, I used a price of .39 per quarter (includes sandwich bag).

If you’re a Publix shopper, they put their $1.50 chicken quarters on BOGO. You pay half price, but still about .75 per pound per Kroger’s on-sale price of .59.

$.55 – chicken quarter w/breading and honey

12¢ – mashed potatoes

15¢ – green beans

19¢ – cup of soup

20¢ – salad

13¢ – corn bread

5¢ – iced tea

BBQ rib tips dinner

  • 1 country style boneless rib
  • mashed potatoes
  • buttered corn
  • soup
  • salad
  • corn bread
  • iced tea

Full-price cost:

Bargain cost:

Smart-shopping cost: Dinner = $1.84; Plate = $1.45

$1 – 1 boneless country style rib

12¢ – mashed potatoes

15¢ – corn

19¢ – cup of soup

20¢ – salad

13¢ – corn bread

5¢ – iced tea

Red beans & rice lunch

 

  • Zatarain’s red beans and rice
  • baby carrots
  • potato salad
  • corn bread
  • iced tea
  • plum

Full-price cost:

Bargain cost:

Smart-shopping cost: 80¢

I wait until Zatarain’s is no sale for $1 per box, then use a coupon for 50¢ off when you buy two boxes.

25¢ – beans and rice

23¢ – baby carrots

15¢ – potato salad

13¢ – corn bread

5¢ – iced tea

 

Soup & salad lunch

  • 10.5 – 18.5 oz. bowl of soup
  • Wedge salad with cheese and dressing
  • Slice of bread
  • cookie
  • Glass of iced tea

Full-price cost = $

Doz. medium eggs a Kroger =

Bargain cost = $

Smart-shopping cost = 1.25¢

49¢ for Aldi 10.5 oz can of soup

25¢ for 1/4 head of lettuce

10¢ cheese

10¢ salad dressing

3¢ slice of bread (Kroger manager’s special at 50¢ loaf)

10¢ cookie

Iced tea = 5¢ for 12 oz. glass

Stuffed tomato lunch

Surprisingly, this is the second-most expensive of all the meals I’ve posted because it contains the two most (regular) foods I eat: milk and tomatoes. The tomato alone cost $1.18! If you grow your own tomato and substitute a soda for the milk, the price drops from $1.99 to 67¢. Start a garden!

  • 1 tomato
  •  1/2 can chunk-light tuna (2.5 oz.)
  • salad
  • 1/2 can soup
  • bread
  • milk

Full-price cost:

Bargain cost:

Smart-shopping cost: $1.99

$1.18 – tomato at Kroger

19¢ – 12 oz. milk

19¢ – cup of soup

25¢ – 1/2 can of tuna (2.5 oz.)

10¢ – lettuce

5¢ – squirt of mayo

3¢ – bread